A disk-shaped merry-go-round of radius 2.63 m and mass 155 kg rotates freely wit
ID: 1437843 • Letter: A
Question
A disk-shaped merry-go-round of radius 2.63 m and mass 155 kg rotates freely with an angular speed of 0.679 rev/s. A 59.4 kg person running tangential to the rim of the merry-go-round at 3.10 m/s jumps onto its rim and holds on. Before jumping on the merry-go-round, the person was moving in the same direction as the merry-go-round's rim. (a) Does the kinetic energy of the system increase, decrease, or stay the same when the person jumps on the merry-go-round?
(b) Calculate the initial and final kinetic energies for this system.
Explanation / Answer
Here,
radius ,r = 2.63 m
mass ,m1 = 155 Kg
angular speed , wi = 0.679 rev/s
wi = 4.26 rad/s
v1 = 3.1 m/s
m2 = 59.4 Kg
a) as the collision is not elastic
kinetic energy after the person jump on the Merry go round is less than the initial kinetic energy of system .
b)
let the final angular speed is wf
using conservation of angular momentum
0.5 * 155 * 2.63^2 * 4.26 + 59.4 * 3.1 * 2.63 = (0.5 * 155 * 2.63^2 + 59.4 * 2.63^2) * wf
wf = 2.92 rad/s
Now ,
Initial kinetic energy = kinetic energy of disk + kinetic energy of person
Initial kinetic energy = 0.5 * 155 * 2.63^2 * 4.26^2 + 0.5 * 59.4 * 3.1^2
Initial kinetic energy = 10013.6 J
the Initial kinetic energy is 10013.6 J
Final kinetic energy = 0.5 * I * wf^2
Final kinetic energy = 0.5 * (0.5 * 155 * 2.63^2 + 59.4 * 2.63^2) * 2.92^2
Final kinetic energy = 4037 J
the Final kinetic energy is 4037 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.