A disk with a radial line painted on it is mounted on an axle perpendicular to i
ID: 2054009 • Letter: A
Question
A disk with a radial line painted on it is mounted on an axle perpendicular to it and running through its center. It is initially at rest, with the line at ?0 = -90°. The disk then undergoes constant angular acceleration. After accelerating for 3.1 s, the reference line has been moved part way around the circle (in a counterclockwise direction) to ?f = 130°.Given this information, what is the angular speed of the disk after it has traveled one complete revolution (when it returns to its original position at -90°)?
|?| =
Explanation / Answer
degrees it has rotated = 90+130 =220 degrees = 220*2pi/360 = 3.84 radians
3.84 = .5**3.1^2
= .8 rad/s^2
when it returns to its original position
angle rotated = 2pi radians
(wf)^2 - 0^2 = 2(2)
angular speed of the disk after it has traveled one complete revolution wf = 3.17 rad/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.