A disk with a radial line painted on it is mounted on an axle perpendicular to i
ID: 1363846 • Letter: A
Question
A disk with a radial line painted on it is mounted on an axle perpendicular to it and running through its center. It is initially at rest, with the line at q0 = -90°. The disk then undergoes constant angular acceleration. After accelerating for 3.1 s, the reference line has been moved part way around the circle (in a counterclockwise direction) to qf = 130°.
Given this information, what is the angular speed of the disk after it has traveled one complete revolution (when it returns to its original position at -90°)?
Explanation / Answer
The initial position at -90o is along the negativ y axis.
Since it moves counterclockwise to +130 deg that is an angular distance of 90+130 = 220 deg
use pi rad = 180 deg
so 220 deg = 3.84 rad
Then apply the formula
= ot + 0.5 t2
3.84 = (0) + (.5)()(3.12)
= .799 rad/s2
Use that acceleration to find the velocity after one complete revolution, which is 2 radians
Use f2 = o2 + 2
f2 = (0) + (2)(.799)(2)
f = 3.17 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.