can you solve the problem spicificly ? thank you for the help 1. (10 points) A v
ID: 1437249 • Letter: C
Question
can you solve the problem spicificly ? thank you for the help
1. (10 points) A very large parallel plate capacitor (whose plates separated by 1.00 m) is charged with a 120 V battery, and then it is disconnected from the battery. A charge, q1 4.00 nC with a mass of 15.0 g, is then placed 25.0 cm from the negative plate and is held fixed in place. AM L00 m 12 O 25.0 cm 25.0 cm 6 In the figure bove, what is the electric potential at the position marked A (located directly to the right of q1 and 25.0 cm from the positive plate)? Co. o o 2 3 K A charge of 2.00 uC with a mass of 12.0 g is placed at the point A and released from o rest. How fast is this charge moving when it has traveled 25.0 cm? we need to know in wi o/2)VA to 75 o 75 o 25 it will move to the 0 Section 4616 Spring 2015Explanation / Answer
1) Electric potential at A = 90 V - 8.98 * 109 * 4 * 10-9/0.5
= 90 - 71.84
= 18.16 V
2) Applying conservation of energy
=> 0 + 2 * 10-6 * 18.16 = 1/2 * 0.012 * v2 + (60 - 8.98 * 109 * 4 * 10-9/0.25)* 2 * 10-6
=> 36.32 * 10-6 = 1/2 * 0.012 * v2 - ( 167.36 * 10-6)
=> 203.67 * 10-6 = 1/2 * 0.012 * v2
=> v = 0.18424 m/sec ----------------> final velocity of particle
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.