Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A flint glass plate (n=1.66) rests on the bottom of an aquarium tank. The plate

ID: 1436974 • Letter: A

Question

A flint glass plate (n=1.66) rests on the bottom of an aquarium tank. The plate is 9.50 cm thick and is covered with a layer of water (n=1.33). 17.0 cm deep. Calculate the apparent thickness of the plate as viewed from straight above the water. The projection lens in a certain slide projector is a single thin lens a si.de 24.6 mm high is to be projected so that its image fills a screen 1.87 m high. The slide-to-screen distance is 2.97 m Determine the focal length of the projection lens, How far from the slide should the lens of the projector be placed to form the image on the screen?

Explanation / Answer

For near normal incidence .. Refractive index n = real depth / apparent depth
Apparent depth = Real depth / n

The image (apparent depth) of the plate base .. due to it's own thickness is ..
Apparent = real depth / 1.66 .. .. 9.5 cm/ 1.66 = 5.72 cm
Viewed through water, the base has an app.depth = (17 + 5.72) / 1.33 = 17.08 cm

The image (apparent depth) of the plate top due to the water is ..
App.depth = 17 / 1.33 = 12.8cm

Apparent thickness (App positions of top - bottom) = 17.08-12.8= 4.3 cm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote