A step-down transforms produces a voltage of 6 V across the secondary coil when
ID: 1436851 • Letter: A
Question
A step-down transforms produces a voltage of 6 V across the secondary coil when the voltage across the primary coil is 120 with a current of 12 mA.
1) What is the current from the secondary coil?
Isec =
2) What is electrical power into the primary coil?
Eprimary =
3) What is electrical power out of the secondary coil?
Esecondary =
4) Now assume the transformer is flipped around so that the 120 V is placed on to what was the secondary coils. What is now the voltage across what was originally the primary coils?
Vflipped =
Explanation / Answer
In a transforner Ns/Np = Vs/Vp = Ip/Is
where NS ans Np are seconda dr and primary tunrs
Vs and Vp are secondary and primary volatges
Is and Ip are secondary and prianry currents
also in ideal transformer output P = input P
part A:
Is = Ip * Vp/Vs
Is = 12 * 120/6
is = 240 mA
--------------------------------------
part2:
Primary Power P = Vp Ip
Primary Power = 120 * 12e-3 = 1.44 Watts
------------------------------------
part 3:
Seconday Power = VsIs
Ps = 240 e -3 * 6 = 1.44 Watts
---------------------------------------------
part 4:
Vp/vs = Is/Ip
Vp = 120 * 240/120
Vp = 240 Volts (is the Vflipped)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.