Man wishes to vacuum his car with a canister vacuum cleaner marked 535 W at 120
ID: 1434714 • Letter: M
Question
Man wishes to vacuum his car with a canister vacuum cleaner marked 535 W at 120 V. The car is parked far from the building so he uses an extension cord 15.0 m long to plug the cleaner into a 120 V source. Assume that the cleaner has constant resistance.
(a) If the resistance of each of the two conductors of the extension cord is 0.900 , what is the actual power delivered to the cleaner?
W
(b) If, instead, the power is to be at least 525 W, what must be the diameter of each of the two identical copper conductors in the cord the young man buys?
mm
** Suggestion: a symbolic solution can simplify the calculation **
Explanation / Answer
giveen that
P =535 W
V = 120 V
L = 15 m
(a) Nominal resistance of Vacuum cleaner:
Rvc = V^2 / P
Rvc = 120 * 120 / 535
Rvc = 26.91 ohm
Resistance including cable : R = 26.91 + 0.90 + 0.90 = 28.71 ohm
from ohm's law
Current flow = V/R = 120 / 28.71 = 4.17 A
Power delivered = I^2 Rvc = 4.17^2 * 26.91 = 467.93W
(b) At 525 W,
I^2 = P / Rvc = 525 / 26.91
I^2 =19.51 A
I = 4.41 A
R(total) = V / I = 120 / 4.41 = 27.21 ohm
Therefore R of cables = 27.21 -26.91 = 0.30 ohm
So 0.15 ohm per conductor
Resistivity of copper= 1.7 * 10^(-8) ohm* m
Using R =rho* L/ A
0.15 = 1.7*10^(-8) * 15 / A
Area, A = 170*10^(-8) m^2 = 1.70 mm^2
Area = pi*r^2
r^2 = 1.70 / 3.14
r^2 = 0.54 mm^2
r = 0.73 mm
diameter = 2* 0.73
diameter = 1.46 mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.