Malox Co. purchased short-term investments in available-for-sale securities at a
ID: 2346432 • Letter: M
Question
Malox Co. purchased short-term investments in available-for-sale securities at a cost of $100,000 on November 25, 2009. At December 31, 2009, these securities had a market value of $94,000. This is the first and only time the company has purchased such securities.
Requirement 1:
Prepare the December 31, 2009, year-end adjusting entry for the securities' portfolio. (Omit the "$" sign in your response.)
Date General Journal Debit Credit
Dec. 31, 2009
Requirement 2:
Prepare the April 6, 2010, entry when Malox sells one-fourth of these securities for $27,000
Date General Journal Debit Credit
Apr. 6, 2010
Explanation / Answer
The value of the securities as on nov 25 2009 is = 100,000 The value of the securities as on dec 31 2009 is = 94,000 Credit sales allowance = 0.5% 1.Hence the year end adjusting entry = 100000*0.5/100 = 500$ 2.When mallok sells 1/4th of its securities It has got 23500$ So the entry becomes 27000 -23500 =...
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.