A rock climber (m = 60 kg with gear in included) starts at the base of a cliff a
ID: 1433864 • Letter: A
Question
A rock climber (m = 60 kg with gear in included) starts at the base of a cliff and climbs to the top (h = 42 m). He then walks along the plateau at the top for a distance L = 47 m. Find the work done by gravity and the change in gravitational potential energy of the rock climber.
What is the change in potential energy as the person moves from point A to point B?
What is the change in potential energy as the person moves from point A to point C?
What is the work done by gravity as the person moves from point A to point C?
The figure below shows the problem. It shows the rock climber (A) at the base of the cliff, then (B) at the top, and then at the end after walking along the plateau (C).Explanation / Answer
a) workdone by gravity = mg*h = 60*9.8*42 = 24.6 kJ
b) change in potential energy from A to B = workdone by gravity = 24.6 kJ = dP.E. from A to C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.