A river of width 30 m flows in a straight line (the x direction) with a speed of
ID: 1707641 • Letter: A
Question
A river of width 30 m flows in a straight line (the x direction) with a speed of 0.23 m/s. A boat is rowed such that it travels directly across the river (along y). If the boat takes exactly 4.0 minutes to cross the river, what is the speed of the boat relative to the water?____________m/s
An airplane has a velocity relative to the air of 189 m/s in a westerly direction. If the wind has a speed relative to the ground of 53 m/s directed to the north, what is the speed of the plane relative to the ground?
_________m/s
Explanation / Answer
A river of width 30 m flows in a straight line (the x direction) with a speed of 0.23 m/s. A boat is rowed such that it travels directly across the river (along y). If the boat takes exactly 4.0 minutes to cross the river, what is the speed of the boat relative to the water? ____________m/s Velocity of the boat wrtground=30/240=1/8m/sec Velocity of boat wrt ground=velocity of boat wrt river+ velocity of river wrt ground 1/8= velocity of boat wrt river+0.23 So speed of boat wrt river=1/8 -23/100=-84/800=-0.105 An airplane has a velocity relative to the air of 189 m/s in a westerly direction. If the wind has a speed relative to the ground of 53 m/s directed to the north, what is the speed of the plane relative to the ground? _________m/s speed of plane wrt ground=speed of plane wrt air+ speed of air wrt ground as speed of plane wrt air and speed of air wrt ground are mutually perpendicular we have speed of plane wrt ground =196.29m/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.