A 53.0-cm wire is moving to the right at a speed of 8 30 m/s across two parallel
ID: 1433565 • Letter: A
Question
A 53.0-cm wire is moving to the right at a speed of 8 30 m/s across two parallel wire rails that are connected on the left side, as shown in the figure The whole apparatus is immersed in a uniform magnetic field which has a magnitude of 0.790 T and is directed into the screen What is the emf induced in the wire? The induced emf causes a current to flow in the circuit formed by the moving wire and the rads In what direction does the current flow around the circuit ? If the moving wire and the rails have a combined total resistance of 1 55 O, what applied force would be required to keep the wire moving at the given velocity? Assume that there is no friction between the moving wire and the rails.Explanation / Answer
a)
induced emf = vBL = 8.30*0.790*0.53 = 3.47 V
b)
counter clock wise
incuced emf always opposes the changes
c)
current = E/R = 3.47/1.55 = 2.23 Amp
force = BIL = 0.790*2.23*0.53 = 0.9337 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.