Two spheres of equal radius with masses m1=5 kg and m2=20 kg are moving towards
ID: 1433227 • Letter: T
Question
Two spheres of equal radius with masses m1=5 kg and m2=20 kg are moving towards each other along the same straight line along a friction less, horizontal surface. V1i=+10m/s V2i=-5m/s and during the collision 25% of the total initial kinetic energy is lost
A-what are the initial and final kinetic energies in the center of mass frame?
B-What are the final velocities of the two objects in the center of mass reference frame?
C-What are the final velocities of the two objects in the lab reference frame?
Explanation / Answer
BY THE conservationof momentum
initial mometum = final momentum
5*10 + 20*(-5) = 5v1 + 20v2
v1 + 4v2 = -12.5 ------(1)
velocity of approach = velocity of recess
v2 -v1 = u1 - u2
v2 - v1 = 10 - (-5) = 15 ------(1)
adding both equation we have
5v2 = 2.5
v2 = 0.5 m/s
v1 = v2 -15 =0.5-15 = -14.5 m/s
final velocity of the object in lab reference frame = -14.5 , 0 .5
A) Velocity of COM = m1u1 + m2u2/m1+m2 = 5*10 + 20(-5) / 5+20 = -2 m/s
initial KE = 0.5(M+m)Vc^2 = 0.5*(5+20)*2^2 = 50 J
25% of inital KE is lost in collision
so final KE = 0.75*50 = 37.5 J
B) final velocity of the objects in centre of mass reference frame = -2m/s
C)final velocity of the masses in lab reference frame
mass 5 kg = -14.5 m/s
mass 20 kg =0.5 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.