Two spheres of equal radius with masses m1=5 kg and m2=20 kg are moving towards
ID: 1432773 • Letter: T
Question
Two spheres of equal radius with masses m1=5 kg and m2=20 kg are moving towards each other along the same straight line along a friction less, horizontal surface. V1i=+10m/s V2i=-5m/s and during the collision 25% of the total initial kinetic energy is lost
A-what are the initial and final kinetic energies in the center of mass frame?
B-What are the final velocities of the two objects in the center of mass reference frame?
C-What are the final velocities of the two objects in the lab reference frame?
Explanation / Answer
m1 = 5kg , m2 = 20 kg
v1i = 10 m/s , v2i = -5m/s
(A) Ki -Kf = 0.25Ki
0.75 Ki = Kf
Ki = (1/2)m1v1i^2 +(1/2)m2v2i^2
Ki = (0.5*5*10*10) +(0.5*20*-5*-5)
Ki = 500 J
Kf = 0.75*500 = 375 J
(B) From conservation of momentum
m1v1i+m2v2i =m1v1f+m2v2f
(5*10)+(20*-5) = (5*v1f) +(20*v2f)
-50 = 5v1f+20v2f ... (1)
Kf = (1/2)m1v1f^2 +(1/2)m2v2f^2
375 = (0.5*5*v1f^2) +(0.5*20*v2f^2) ..(2)
By solving (1) and (2) we get
v1f = 8.19 m/s, v2f = -4.15 m/s
(C) v1f = -12.9 m/s , v2f =0.54 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.