Two speakers on a wall separated by a distance L = 3.0 m emit (in phase) identic
ID: 1512385 • Letter: T
Question
Two speakers on a wall separated by a distance L = 3.0 m emit (in phase) identical tones of frequency f= 440 Hz. A man standing equidistant from each speaker at a distance D = 10 m away from the wall hears a strong signal at frequency/due to constructive interference. The man now walks directly towards the midpoint P on the wall between the two speakers. How far must he be from point P distance d in the figure) before he first hears a minimum signal at frequency/due to destructive interference? The speed of sound in air is 340 m/s. a) 1.2 m b) 2.4 m c) 3.6 m d) 4.6 m e) He never hears a minimum due to destructive interference.Explanation / Answer
wavelength = c/ f = 340/ 440 = 0.772 m apprx
for destructive difference to occue , path differnxe must be an integeral multiple of wavelength
path differnce along the perprndicular = 0
therfore correc option is e)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.