A 15-kg piece of metal displaces 2.2 L of water when submerged. Part A Find its
ID: 1430935 • Letter: A
Question
A 15-kg piece of metal displaces 2.2 L of water when submerged.
Part A
Find its density.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
How does this compare with the density of water?
Express your answer using two significant figures.
A 1.3-m-tall barrel is closed on top except for a thin pipe extending 5.5 m up from the top. When the barrel is filled with water up to the base of the pipe (1.3 m deep) the water pressure on the bottom of the barrel is 13 kPa .
PART C
What is the pressure on the bottom when water is added to fill the pipe to its top?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
buoyancy force = weight of the body
D_water*Vdisplaced*g = m*g
D_metal = m/V = 15/(2.2*10^-3) = 6.818 *10^3 kg/m^3
part B)
Dmetal/Dwater = 6.818
_______________________________
P = Po + rho*g*h
P = 13000 + (1000*9.8*1.3)
P = 25740 Pa
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.