A 149 lb person fully submerged themself in a large graduated cylinder. As a res
ID: 1694053 • Letter: A
Question
A 149 lb person fully submerged themself in a large graduated cylinder. As a result, the water level rose from 488 L to 557.7 L.a.) What does the Volume Principle say?
Fluid tends to flow faster where the pressure is lower.
The amount of space an object occupies.
The pressure applied to an enclosed fluid is transmitted undiminished throughout the fluid and to the walls of the container.
The buoyant force on an object wholly or partially submerged in a fluid is equal to the weight of the fluid it displaces.
The total amount of volume remains constant.
The amount of fluid displaced by an object is equal to the volume that has been submerged in the fluid.
b.) What is the person's volume? Express the volume in both L & m3.
__ L
__ m3
c.) Express the person's weight in N.
___N
d.) Determine the person's mass.
___kg
e.) Determine the person's density.
___ kg/m3
f.) Which of the following best describes what will happen and why.
The person will float in saltwater but sink in water because Dsaltwater < Dperson < Dwater.
The person will float in both water & saltwater because the person's density is less than the density of both liquids.
The person will float in water but sink in saltwater because Dfreshwater < Dperson < Dsaltwater.
The person will sink in both water & saltwater because the person's density is more than the density of both liquids
Explanation / Answer
a.The volume principle says The amount of fluid displaced by an object is equal to the volume that has been submerged in the fluid. b. Volume of the person = volume of the water increased= 557.7-488= 69.7L 1L=10^(-3) m3 therefore, volume of the person= 0.0697m3. d. 1 lb = 0.453 kg mass of the person=m= 149 lbs*0.453 kg=67.58kg d. 1 lb = 0.453 kg mass of the person=m= 149 lbs*0.453 kg=67.58kg d. 1 lb = 0.453 kg mass of the person=m= 149 lbs*0.453 kg=67.58kg d. 1 lb = 0.453 kg mass of the person=m= 149 lbs*0.453 kg=67.58kgc. the weight of the person= m*g= 67.58*g= 69.7*9.8 weight= 683.06N e. density= mass/ volume = 67.58/.0697 Dperson=96.95kg/m3 f. its clear that The person will float in both water & saltwater because the person's density is less than the density of both liquids.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.