A foot hall is punted at angle of theta with the horizontal such that the horizo
ID: 1428969 • Letter: A
Question
A foot hall is punted at angle of theta with the horizontal such that the horizontal and vertical components of its initial velocity are 40 m/s and 30 m/s respectively. [assume the acceleration due to gravity is 10 m/s1^.] What is the angle theta? The magnitude of the acceleration of the football at the highest point of its trajectory is _m/s The horizontal component of its velocity after 2.0 s is_m/s. A boat with a speed of 30 km/h in still water is aimed directly across a 100 m wide river whose current flows at a rate of 12 km h. the speed of the boat relative to the shore how far downstream the boat travelsExplanation / Answer
vx = 40 m/s
vy = 30 m/s
magnitude of velcoity
v = sqrt vx^2 + vy^2 = 50 m/s
vx = v cos theta
40 m/s = 50 m/s cos theta
theta = cos^-1 ( 40 / 50) = 36.86 = 37 degree option(1) is correct answer
(2) at heighest point velocity of the ball is v = 0 but accleration occurs due to accleration due to gravity
a = 10 m/s^2
(3) horizontal velcoity does not change in projectile motion so 40 m/s
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(5)
F = ma = 0.20 kg ( 10 m/s^2) = 2 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.