A flywheel with an outside radius of 0.4 meters rotates about a central fixed ax
ID: 2246241 • Letter: A
Question
A flywheel with an outside radius of 0.4 meters rotates about a central fixed axis. It's angular displacement is given by the relationship: ? = 4t2 - 3t + 2, where ? is measured in radians and t is in seconds.
A) What is the initial angular displacement of the wheel?
B) What is the angular displacement of the wheel in question 1 at t = 2.0 s?
C) What is the angular velocity of the wheel in question 1 at t = 2.0 s?
D) Flywhat is the angular acceleration of the wheel in question 1 at t = 2.0 s?
E) What is the tangential acceleration at 2.0 s on the outside rim of the wheel described in question 1?
F) What is the centripetal acceleration at 2.0 s on the outside rim of the wheel described in question 1?
G) What is the total acceleration at 2.0 s on the outside rim of the wheel described in question 1?
Explanation / Answer
A) initial angular displacecent = theeta(0) = 2 radians
B) at t = 2 ..
angular displacement = theeta(2) = 4*2^2 - 3*2 + 2 = 12 radians
C) andular velocity = d theeta / dt = 8t - 3 = 8*2 - 3 = 13 rad/sec
D) angular acceleion = d(angular vel) / dt = 8 rad/sec2
E) angentaial acc = angular ac * radius = 8*0.4 = 3.2 m/sec2
F)
tangential velo = angular vel * rad = 13*0.4 = 5.2 m/sec
so. centipetal acc = tangentaial vel^2 / rad = 5.2^2 / 0.4 = 67.6 m/sec2
G) total acc = sqt ( tangentaial^2 + centripetal^2 ) = 67.675697 m/sec2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.