Two coaxial conducting tubes are 30 cm long. The outer diameter of the inner tub
ID: 1427971 • Letter: T
Question
Two coaxial conducting tubes are 30 cm long. The outer diameter of the inner tube is 3 cm, the inner diameter of the outer tube is 4 cm. When these are connected to 45 volt battery, how much energy is stored in the electric field between the tubes?
I found the answer here : http://www.chegg.com/homework-help/questions-and-answers/two-coaxial-aluminum-tubes-30-cm-long-outer-diameter-inner-tube-3-cm-inner-diameter-outer--q3806543
But in that page there are 4 different answers I'm not sure which one is correct. Can someone do this problem with steps so I know how to do it?
Explanation / Answer
energy stored is U = 0.5*eo*E^2*volume of tube
Electric field is E = V/d = 45/(0.01) = 4500 N/C
then U = 0.5*eo*E^2*pi*(R^2-r^2)*l
U = 0.5*8.85*10^-12*4500^2*3.142*(0.04^2-0.03^2)*0.3 = 5.91*10^-8 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.