Two circular loops are parallel, coaxial, and almost in contact, 1.02 mm apart (
ID: 2065874 • Letter: T
Question
Two circular loops are parallel, coaxial, and almost in contact, 1.02 mm apart (Fig. P19.58). Each loop is 9.6 cm in radius. The top loop carries a clockwise current of 140 A. The bottom loop carries a counterclockwise current of 140 A.http://www.webassign.net/sf5/p19_60.gif
Figure P19.58
(a) Calculate the magnetic force that the bottom loop exerts on the top loop. (Hint: The distance between the loops is small in comparison to the radius of curvature, so the loops may be treated as long, straight, parallel wires.)
N
(b) The upper loop has a mass of 0.0218 kg. Calculate its acceleration, assuming that the only forces acting on it are the force in part (a) and its weight.
m/s2
Explanation / Answer
a)
F = i2L /(2d)
= 4*3.14e-7*140*140*2*3.14*0.096/(2*3.14*1.02e-3)
= 2.32 N
b)
a = F/m - g
= 2.317/0.0218 - 9.8
= 96.48 m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.