Two circular loops are centered on the x-axis parallel to the yz-plane. The smal
ID: 2107963 • Letter: T
Question
Two circular loops are centered on the x-axis parallel to the yz-plane. The smaller loop is stationary with radius r = 0.014 m, and resistance R = 0.003 Ohms. The larger loop has radius, s = 0.14 m, carries current I = 1.5 A, and moves towards the smaller loop with speed v = 200 m/s. a) Find the current induced in the smaller loop when the larger loop is x = 0.9 m away. b) What is the direction of current through the smaller loop compared to the direction of current in the larger loop? c) Is it in the same or the opposite direction?
Please show all steps w/ details for full rating.
Thanks
Explanation / Answer
magnetic field due to the large loop = (muzero * I*x^2) / (r^2+x^2)^(3/2).......here r = 0.14......at x = 0.9 ....
........the value becomes 0.0000020022 T. now, emf in the smaller loop = 0.0000020022*pi*(0.014^2) = 0.23*10^-9.
.......and current = emf / resistance = 0.23*10^-9 / 0.003 = 7.666*10^-8 A....................
by lenz's law, the current flows in the direction opposite to that in the larger loop.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.