A piece of conductor of length 0.4 m is moving in a uniform to the magnetic fiel
ID: 1427383 • Letter: A
Question
A piece of conductor of length 0.4 m is moving in a uniform to the magnetic field of strength 0.5 T. Its velocity is perpendicular to the magnetic field. Its speed is 1.5 m/s. The electromotive force in the conductor is 0.2 V. 0.3 V. 0.75 V Choose two problems from the following three: Find in Fig. 3 on the blackboard, the equivalent capacitance of the network; the charge in each capacitance. Find in Fig. 4 on the blackboard, the equivalent resistance of the network, the current in each resistor. A long air-core solenoid of 450 turns, length 20 cm diameter 1.2 cm carries a current 4.0 A. Find the self-inductance of the solenoid; the magnetic field in the solenoid;Explanation / Answer
12)l = 0.4 m
B = 0.5 T
v = 1.5 m/s
F = B*l*v = 0.5*0.4*1.5 = 0.3 V
So the answer is b) 0.3 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.