A piano tuner stretches a steel piano wire with a tension of 1020 N . The wire i
ID: 1497003 • Letter: A
Question
A piano tuner stretches a steel piano wire with a tension of 1020 N . The wire is 0.400 m long and has a mass of 3.80 g .
Part A
What is the frequency of its fundamental mode of vibration?
Part B
What is the number of the highest harmonic that could be heard by a person who is capable of hearing frequencies up to 1.00×104 Hz ?
A piano tuner stretches a steel piano wire with a tension of 1020 N . The wire is 0.400 m long and has a mass of 3.80 g .
Part A
What is the frequency of its fundamental mode of vibration?
f1 = HzPart B
What is the number of the highest harmonic that could be heard by a person who is capable of hearing frequencies up to 1.00×104 Hz ?
Explanation / Answer
Here ,
tension of wire , T = 1020 N
L = 0.40 m
mass , m = 3.80 gm
m = 0.0038 Kg
part A)
frequency of its fundamental mode = sqrt(T * L/m)/(2 * L)
frequency of its fundamental mode = sqrt(1020 * 0.40/.0038)/(2 * 0.40)
frequency of its fundamental mode = 409.6 Hz
the frequency of its fundamental mode is 409.6 Hz
part B)
let the number of highest harmonic is N
N * frequency of its fundamental mode = 1 *10^4
N * 409.6 = 1 *10^4
N = 24.4
the number of highest harmonic is 24
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.