The permeability of free space is 4 pi Times 10^-7 T A/M. 4 pi Times 10^7 T A/M.
ID: 1427349 • Letter: T
Question
The permeability of free space is 4 pi Times 10^-7 T A/M. 4 pi Times 10^7 T A/M. 4 pi Times 10^-7 T/A. A copper wire carries a current of 3.2 A. The number of electrons passing through the cross section of the wire each second is 2.0 Times 10^-19 2.0 Times 10^19. 2.0 Times 10^19. 3.2 Times 10^19, Two resistors of the same resistance 12 Ohm are connected in parallel. The equivalent resistance of the two resistors is 6 Ohm. 12 Ohm. 24 Ohm. A battery of internal resistance 0.2 Ohm and emf 6.0 V is put in a circuit with a charging current of 2.0 A. The terminal voltage of the battery is 6.0 V. 6.4 V. 5.6 V. The power consumed on the internal resistance is 12 W. 0.8 W. 0.4 W. A capacitor of C = 0.2 mu F initially charged to 3.0 V is discharged through a resistor. The time constant of the RC circuit is 0.6 s. The resistance of the resistor is 3.0 M Ohm. 6.0 M Ohm. 12.0 M Ohm. Two long straight parallel wires carry currents of the same magnitude 10 A in the opposite directions. They are separated by a distance d = 10 cm. The forces between them are 2.0 Times 10^-6 N/m, attractive. 2.0 Times 10^-6 N/m, repulsive, 2.0 Times 10^-6 N/m, repulsive. 2.0 Times 10^-4 N/m, attractive. A horizontal long wire carries a current of 10 A flowing from the right to the left. The magnetic field produced by the current at point P (as shown in Fig.1 on the blackboard) is 2.0 Times 10^-5 T, into the plane, 2.0 Times 10^-5 T, out of the plane, 2.0 Times 10^-7 T, into the plane, 2.0 Times 10^-7 T, out of the plane. A coil of 10 turns and cross section 2.4 Times 10^-3 m^2 carries a current of 2.0 A. The magnetic moment is 4.8 Times 10^-2 A m^2. 1.2 Times 10^-2 Am^2. 2.4 Times 10^-2 A m^2. A long solenoid carries a current of 10 A (as shown in Fig.2. on the blackboard). The coil is wound 500 turns per meter. The direction of the magnetic field in the solenoid is pointing to the left. to the right. The magnitude of the magnetic field in the solenoid is 6.28 Times 10^-2 T. 6.28 Times 10^-3 T. 6.28 Times 10^-4 T.Explanation / Answer
1. permeability of free space = u0 = 4*pi*10^-7 T.m/A
2. i = dq/dt = n*e/dt
n = 3.2*1/(1.6*10^-19) = 2*10^-19
3. in parallel
Req = R1*R2/(R1+R2) = 12*12/(12+12) = 6 ohm
4. Teminal voltage
V = emf - ir = 6 - 0.2*2 = 5.6 V
5. P = i^2*r = 2^2*0.2 = 0.8 W
6. tau = R*C
R = 0.6/(0.2*10^-6) = 3*10^6 ohm = 3 M.ohm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.