A thin, cylindrical rod ^ = 25.6 cm long with a mass m = 1.20 kg has a ball of d
ID: 1426501 • Letter: A
Question
A thin, cylindrical rod ^ = 25.6 cm long with a mass m = 1.20 kg has a ball of diameter d = 10.00 cm and mass M = 2.00 kg attached to one end. The arrangement is originally vertical and stationary, with the ball at the top as shown in the figure below. The combination is free to pivot about the bottom end of the rod after being given a slight nudge. After the combination rotates through 90 degrees, what is its rotational kinetic energy? What is the angular speed of the rod and ball? What is the linear speed of the center of mass of the ball? How does it compare with the speed had the ball fallen freely through the same distance of 30.6 cm?Explanation / Answer
a) change in potential energy = 2*9.8*0.306 + 1.2*9.8*0.128 = 7.5 J
The rotational kinetic energy, RKE of the apparatus = 7.5 J
b) RKE =[0.5*(omega)^2]* {(1.2*0.256^2)/3}+ {(2*2.0*(0.05)^2)/5} + (2.0*0.306^2)] = 7.5 , where omega is angular speed of the apparatus or
(omega)^2 = (2*7.5)/[0.02621 + 0.002 + 0.1873] = 69.6 or
omega = sq rt(69.6) = 8.34 rad/s
c)Linear speed, s of ball = 8.34*0.306 = 2.55 m/s
d) then the speed, S would have been = sqrt(2*9.8*0.306) = 2.45 m/s
s is slightly more than S exactly by = 0.10 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.