Assume you have the following stock solutions: 1 M Tris-HCl (pH 8.0) 0.5 M EDTA
ID: 142481 • Letter: A
Question
Assume you have the following stock solutions: 1 M Tris-HCl (pH 8.0) 0.5 M EDTA (pH 8.0) 5 M NaCl 20% sodium dodecyl sulphate Perform the calculations to make 20 mL of lysis buffer, which has the following composition: a. 100 mM Tris-HCI (pH8.0) 1% sodium dodecyl sulfate 50 mM NaCl 100 mM EDTA b. Perform the calculations to make 25 mL of TE buffer, which has the following composition: 10 mM Tris-HCI (pH8.0) 1 mM EDTA . Explain in detail how to prepare 25 ml CTAB Buffer (10% CTAB [hexadecyltrimethylammonium bromide], 0.7 M NaCI).Explanation / Answer
Answer
A. For 20ml lysis buffer
100mM Tris Hcl
1M X x = 0.1M X 20ml
x = (0.1M X 20ml) / 1M
x = 2ml
1% sodium dodecyl sulphate
20% X x = 1% X 20ml
x = (1% X 20ml) / 20%
= 1ml
50mM Nacl
5M X x = 0.05M X 20ml
x = (0.05M X 20ml) / 5
= 0.2ml
100mM EDTA
0.5M X x = 0.1M X 20ml
x = 4ml
B. 25mL TE buffer
10mM Tris-Hcl
1M X x = 0.01M X 25ml
x = 0.25ml or 250ul
1mM EDTA
0.5 X x = 0.001M X 25
x = 0.05ml or 50ul
C. 0.025 L * 0.7 M NaCl / L * 58.5 g NaCl /mole = 1.02 g NaCl. Measure 1.02 g NaCl and add water to 25 mL.
25 * 0.1 = 2.5g and measure 2.5 g CTAB and dissolve in 25 ml.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.