Two blocks are sliding on a horizontal frictionless surface with velocities show
ID: 1423778 • Letter: T
Question
Two blocks are sliding on a horizontal frictionless surface with velocities shown in the sketch. Block A has mass 0.500 kg and block B has mass 0.550 kg. The two blocks have a perfectly inelastic collision and stick together after the collision.
(a) What is the speed of the combined blocks after the collision?
(b) What angle does the velocity of the combined blocks make with the +x-axis after the collision?
(c) What is the magnitude of the decrease in kinetic energy of the system of two blocks due to the collision?
Explanation / Answer
a) velocity of A, vA = 0.2i
velocity of B, vB = 0.4j
using momentum conservation,
mA vA + mB vB = (mA + mB)v
0.5x0.2i + 0.550x0.4j = (0.5 + 0.55)v
v = 0.095i + 0.21j
speed = magnitude of v = sqrt(0.095^2 + 0.21^2) = 0.23 m/s
b) angle = tan^-1(0.21 / 0.095) = 65.66 deg
c) initial KE = (0.50 x 0.2^2 /2 ) + (0.55 x 0.4^2 /2 ) = 0.054 J
finalKE = (0.50 + 0.55) x 0.23^2 /2 = 0.028 J
decrease in KE = KEi - KEf = 0.026 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.