Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. Th
ID: 2038941 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
By Conservation of energy
(1/2)m1V12= m1gh
(1/2)*V12 =9.81*5
V1=9.9 m/s
Speed of block V1 after collision
V1f =(m1-m2)/(m1+m2)V1 =(5.05-9.3)*9.9/(5.05+9.3)
V1f=-2.933 m/s
After collision by conservation of energy
(1/2)m1V1f2 =m1gH
(1/2)*(-2.933)2 =9.81*H
H=0.4385 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.