A mass m = 14 kg is pulled along a horizontal floor with NO friction for a dista
ID: 1423058 • Letter: A
Question
A mass m = 14 kg is pulled along a horizontal floor with NO friction for a distance d =8.9 m. Then the mass is pulled up an incline that makes an angle = 28° with the horizontal and has a coefficient of kinetic friction k = 0.42. The entire time the massless rope used to pull the block is pulled parallel to the incline at an angle of = 28° (thus on the incline it is parallel to the surface) and has a tension T =66 N.
1) What is the work done by tension before the block goes up the incline? (On the horizontal surface.) J
2) What is the speed of the block right before it begins to travel up the incline? m/s
3) What is the work done by friction after the block has traveled a distance x = 5.1 m up the incline? (Where x is measured along the incline.) J
4) What is the work done by gravity after the block has traveled a distance x = 5.1 m up the incline? (Where x is measured along the incline.) J
5) How far up the incline does the block travel before coming to rest? (Measured along the incline.) m
6) On the incline the net work done on the block is:
positive
negative
zero
Explanation / Answer
1) Work done = F.d = Fdcos@
W = 66 x 8.9 x cos28 = 518.64 J
2) using work energy theorem.
work done by tension = change in KE
518.64 = 14v^2 /2 - 0
v = 8.61 m/s
3) f= uk N and N = mgcos28
f = uk mg cos28
work done = (uk mg cos28) x 5.1 x cos180
= 0.42 x 14 x 9.81 x cos28 x 5.1 x cos180 = - 259.75 J
4) work done = mg d cos(90 +28)
= - 14 x 9.81 x 5.1 x sin28 = - 328.83 J
5) work done by gravity + work done by friction + work done by tension = change in KE
- (14 x 9.81 x d x sin28) - (0.42 x 14 x 9.81 x cos28) + (66 x d) = 518.64
49.41d = 518.64
d = 10.50 m
6) negative
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.