A swimmer heads directly across a river, swimming at 1.81 m/s relative to the wa
ID: 1422775 • Letter: A
Question
A swimmer heads directly across a river, swimming at 1.81 m/s relative to the water. She arrives at a point 41.0 m downstream from the point directly across the river, which is 61.6 m wide. What is the speed of the river current? Tries 2/5 Problem 3-56b: What is the swimmer's speed relative to the shore? Tries 1/5 Previous Tries Problem 3-56c: In what direction should the swimmer head in order to arrive at the point directly opposite her starting point? Give your answer as the angle relative to the direction directly across the river. Tries 0/5Explanation / Answer
(a)
t = 61.6/1.81
t = 34.03 s
Now,
Distance = speed * time
41.0 = v * 34.03
v = 1.20 m/s
Speed of river, v = 1.20 m/s
(b)
Speed relative to the shore,
V = sqrt(1.8^2 + 1.2^2) m/s
V = 2.16 m/s
Speed relative to the shore,V = 2.16 m/s
(c)
Let the speed be at angle from directly across the river.
1.80* sin() = 1.20
= sin^-1(1.2/1.8)
= 41.8o
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.