A surveyor measures the distance across a straight river by the following method
ID: 2162655 • Letter: A
Question
A surveyor measures the distance across a straight river by the following method. Starting directly across from a tree on the opposite bank, she walks d = 86 m along the riverbank to establish a baseline. Then she sights across to the tree. The angle from her baseline to the tree is theta = 31.0 degree. How wide is the river? A force F rightarrow 1 of magnitude 5.30 units acts at the origin in a direction 50.0 degree above the positive x axis. A second force F rightarrow 2 of magnitude 5.00 units acts at the origin in the direction of the positive y axis. Find graphically the magnitude and direction of the resultant force F rightarrow 1+ F rightarrow 2. magnitude] units direction degree counterclockwise from the +x axisExplanation / Answer
a)Width=d Tan =86Tan31=51.7m
b)magnitude=sqrt((5.3Sin50+5)2+(5.3Cos50)2)=9.68units
angle=69.4degrees counterclockwise with x axis.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.