Your cell phone typically consumes about 340 mW of power when you text a friend.
ID: 1421850 • Letter: Y
Question
Your cell phone typically consumes about 340 mW of power when you text a friend. If the phone is operated using a lithium-ion battery with a voltage of 3.5 V, what is the current flowing through the cell-phone circuitry under these circumstances?
Then compare it with these:
Calculator= 0.0001A
Spark Plug= 0.001A
Clock= 0.03A
60watt lightbulb= 0.5A
color tv= 2A
1800W hair dryer= 15A
(multiple choice below)
The current in the cell phone is less than an 1800-watt hair dryer but greater than a color television.
The current in the cell phone is less than a clock radio but greater than a spark plug.
The current in the cell phone is less than a color television but greater than a 60-watt lightbulb.
The current in the cell phone is less than a spark plug but greater than a calculator.
The current in the cell phone is less than a 60-watt lightbulb but greater than a clock radio.
Explanation / Answer
P=V^2/R=0.34W, =>0.34=3.5^2/R=>R=36.03
current I=V/R=0.097A
The current in the cell phone is less than a 60-watt lightbulb but greater than a clock radio.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.