Your cell phone typically consumes about 420 mW of power when you text a friend.
ID: 1414148 • Letter: Y
Question
Your cell phone typically consumes about
420 mW
of power when you text a friend. If the phone is operated using a lithium-ion battery with a voltage of
3.7 V,
what is the current flowing through the cell-phone circuitry under these circumstances?
A
Compare your result with the data given in the table below.
a. The current in the cell phone is less than a spark plug but greater than a calculator.
b. The current in the cell phone is less than a color television but greater than a 60-watt lightbulb.
c. The current in the cell phone is less than an 1800-watt hair dryer but greater than a color television.
d. The current in the cell phone is less than a clock radio but greater than a spark plug.
e. The current in the cell phone is less than a 60-watt lightbulb but greater than a clock radio.
Explanation / Answer
P = 420 mW
P = 0.42 W
V = 3.7 V
We know,
P = V*I
0.42 = 3.7 * I
I = 0.42/3.7
I = 0.114 A
Correct option:- (e) The current in the cell phone is less than a 60-watt lightbulb but greater than a clock radio.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.