5) As a research physicist, you have been called in to provide technical assista
ID: 1420751 • Letter: 5
Question
5) As a research physicist, you have been called in to provide technical assistance to a science fiction film crew. The film plot centers on the investigation of a mysterious object found near a UFO crash site. The object is spherical and roughly 19.3 cm in diameter. According to the script, when scientists place a test instrument near the object, it registers an electric field of magnitude 4.730 × 105 N/C at a distance of 33.5 cm from its surface. Furthermore, they claim that the electric field strength is fairly constant at this distance from the surface. In the script, the scientists claim that such a charge is so enormous that the object must be extraterrestial! Calculate the charge on the object according to the specifications listed in the script. (Enter only a positive value.)
Explanation / Answer
given
E = 4.7*10^5 N/c
distance from the center of the sphere to the given point, r = R/2 + d
= 19.3/2 + 33.5
= 43.15 m
= 0.4315 m
let Q is the charge on the sphere.
Apply, E = k*Q/r^2
==> Q = E*r^2/k
= 4.7*10^5*0.4315^2/(9*10^9)
= 9.72*10^-6 C or.9.72 micro C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.