A parallel plate capacitor has square plates with sides of length 11 cm. The dis
ID: 1420274 • Letter: A
Question
A parallel plate capacitor has square plates with sides of length 11 cm. The distance between the plates is 2 mm. The plates are charged up to 20volts.
Part A
What is the electric field between the plates?
Express your answer using three significant figures.
Part B
What is the amount of charge on each plate?
Part C
What is the capacitance?
Part D
What is the energy stored by the capacitor?
Part E
The space between the plates is filled with a dielectric which has a dielectric constant of 20, and the new capacitor is charged up to the same voltage as before. How much energy is stored in the capacitor now?
Electric field = N/CExplanation / Answer
A.)
E=V/d=20/0.002=10000 N/C
B.)
C= 0A/d=8.8*10^-12*11*11*10^-4/2*10^-3=5.3*10^-13
Q=CV=5.3*10^-13*20=1.06 *10^-9 C= 1 nC
C.)
C= 0A/d=8.8*10^-12*11*11*10^-4/2*10^-3=5.3*10^-13 F
D.)Energy = 1/2 * Q * V= 0.5 * 20 * 10^-9=10^-8 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.