A parallel plate capacitor conists of two flat metal plates placed parallel to e
ID: 1443789 • Letter: A
Question
A parallel plate capacitor conists of two flat metal plates placed parallel to each other. For this problem assume the plates are held fixed in position a distance of d = 10.00 cm apart, with one plate given a positive charge while the other plate is given an equal amount of negative charge. This set up will produce a uniform electric field between the plates. As shown in the diagram, the electric field points from the positive plate towards the negative plate. Assume the strength of the electric field is 420 N/C. A proton is released from rest at the positive plate and accelerates towards the negative plate. At the same time an electron is released from rest at the negative plate and accelerates towards the positive plate.
a) At what distance from the positively charged plate will the 2 particles pass each other? (Ignore the force of attraction between the 2 particles.)
b) If the electric field were half as much, how would the distance found in part a) change?
Explanation / Answer
using ma = E q
accleration a = E q /m
DIstance travvelled S = 0.5 at^2
distance travelled by proton
dp = 1/2 (eE/mp) t^2
distance travelled by electron
de = 1/2 (eE/me) t^2
pass each other take the same time
dp*mp = de*me
mp = mass of proton
me = mass of electron
mass of proton is 1836 times greater than that of electron.
So the velocity would be in the ratio of 1 : 1836 for proton and electron.
x/(4.20 -x ) = 1/1836
1836x = 4.20 - x
1837 x = 4.20
x = 4.20/1837
x = 2.29*10^-3 cm
----------------
if now E is reduced by 2.
x remains same as x does not depend on Electric field
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.