A parachuter hops out of a plane that\'s 1000 feet above the earth. The parachut
ID: 2868005 • Letter: A
Question
A parachuter hops out of a plane that's 1000 feet above the earth. The parachuter's heigh after t seconds is h(t)=1001 - 10t - e^(-t/200) feet. After about 100 seconds, the parachuter lands.
What was the parachuter's instantatious veloicty at the moment they landed?
What was the parachuter's instantaniuous accelleration at the moment they landed?
This was a question on a quiz that I feel like I got right, but may have been graded wrong. If anyone can show it step by step so I can see where I might have gone wrong, I would be very appreciative.
Explanation / Answer
h = 1001 - 10t - e^(-t/200)
dh/dt = v = -10 +[e^(-t/200)/200]
at t = 100 sec
v = -9.997 feet/sec (-ve represents towards ground)
dv/dt = a = -e^(-t/200)/40000
at t = 100 sec
a = -1.56 *10^-5 ft/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.