A thin and uniformly positively charged ring of radius R = 0.2 m and net electri
ID: 1419822 • Letter: A
Question
A thin and uniformly positively charged ring of radius R = 0.2 m and net electric charge Q = 5 mC is lying in the x-y plane. The z-axis is perpendicular to the plane of the ring and passes through the center of the ring. If the ring is stationary, the magnetic field at position P is zero, but if the ring is rotating around the z-axis, the magnetic field at position P is not zero. What is the magnitude of the magnetic dipole moment (in Am2 ) of the ring at position P a distance z = 0.5 m above the ring if the ring is rotating around the z-axis with angular frequency omega = 5 rad/s?
(2) A thin and uniformly positively charged ring of radius R = 0.2 m and net electric charge Q = 5 mC is lying in the x-y plane. The z-axis is perpendicular to the plane of the ring and passes through the center of the ring. If the ring is stationary, the magnetic field at position P is zero, but if the ring is rotating around the z-axis, the magnetic field at position P is not zero. What is the magnitude of the magnetic dipole moment (in Am2) of the ring at position P a distance z = 0.5 m above the ring if the ring is rotating around the z-axis with angular frequency = 5 rad/s?Explanation / Answer
magnetic dipole moment = 1/2 x charge x angular velocity x radius^2
=1/2 x 5 x 10^-3 x 5 x 0.2^2
= 5x10^-4 A.m^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.