A thermodynamics system has an an initial internal energy of 660 J. Suppose that
ID: 1454961 • Letter: A
Question
A thermodynamics system has an an initial internal energy of 660 J. Suppose that you do 300 J of work on this system though some process. During this process, 140 J of heat is extracted from the system.
-What is the work done by the system during this process? (J)
-What is the heat that enters the system? (J)
-What is the change in internal energy of the system during this process? (J)
The system is now taken through another process. This second process is done adiabatically. After this second process it is found that the final value of the internal energy is 500 J. If the system did 160 J of work on its surroundings, then...
- How much heat entered the system during this second process? (J)
- What was the inital value of the system's internal energy during this second process? (J)
Explanation / Answer
work done by the system during this process W = -300 J
heat that enters the system = 300 J
change in internal energy of the system during this process = 300-140 = 160 J
+++++++++++++++++++
heat entered the system during this second process = 0
the inital value of the system's internal energy during this second process = 500+160 = 660 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.