Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A flea jumps by exerting a force of 1.17 Times 10^-5 N straight down on the grou

ID: 1417519 • Letter: A

Question

A flea jumps by exerting a force of 1.17 Times 10^-5 N straight down on the ground. A breeze blowing on the flea parallel to the ground exerts a force of 1.20 Times 10^-6 N on the flea. Find the direction and magnitude of the acceleration of the flea if its mass is 6.0 Times 10^-7 kg. (Let us assume that F_wind points to the right. We will consider this to be the +x direction and vertical to be the +y direction.) Did you draw a free-body diagram, and identify the forces acting on the flea? Consider the forces acting on the flea during the time it is in contact with the ground, Review vector components. In which of the four quadrants is the resultant force located? (measured clockwise from the vertical)

Explanation / Answer

Force in the vertical or Y direction = 1.17*10-5 N
Force in the horizontal or X direction = 1.2*10-6 N
Now the net force will be = (FX2 + FY2)1/2 = 11.761*10-6 N
Acceleration a = F/m = 11.76*10-6/ 6*10-7 = 19.6 m/s2
Direction of acceleration will be the same as that of the force
angle = tan-1(FY / FX) = 84.14 degree from + X axis
If we measure it clockwise from vertical then it will be = 90 - 84.14 = 5.86 degree

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote