A flea jumps by exerting a force of 1.22 10-5 N straight down on the ground. A b
ID: 1416487 • Letter: A
Question
A flea jumps by exerting a force of 1.22 10-5 N straight down on the ground. A breeze blowing on the flea parallel to the ground exerts a force of 1.14 10-6 N on the flea. Find the direction and magnitude of the acceleration of the flea if its mass is 6.0 10-7 kg. (Let us assume that Fwind points to the right. We will consider this to be the +x direction and vertical to be the +y direction.)
a. magnitude in meters per second (9.60 is incorrect)
b. direction in degrees (measured clockwise from the virtical) (88.8 is incorrect)
Explanation / Answer
Force balance on the flea
Fv = 1.22*10^-5 - mg
Fv = 1.22*10^-5 - 6*10^-7*9.81
Fv = 6.314*10^-6 N
Fh = 1.14*10^-6 N
|F| = sqrt (Fh^2 + Fv^2)
|F| = 10^-6*sqrt (1.14^2 + 6.314^2)
|F| = 6.416*10^-6 N
direction will be
theta = arctan (6.314/1.14) = 79.76 deg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.