A soldier is tasked with measuring the muzzle velocity of a new rifle. Knowing t
ID: 1417483 • Letter: A
Question
A soldier is tasked with measuring the muzzle velocity of a new rifle. Knowing the principles of projectile motion, he decides to perform a simple experiment at the indoor firing range. The soldier hangs a target a distance of d = 113 m from the end of the barrel. The rifle is mounted so that the bullet exits moving horizontally at the same height as the bullseye. After 6 trials, the soldier tabulates the values he measured for the distance, h, from the bullseye to the bullet strike.
Vertical Displacement Data ------> 6.25, 7.12, 7.25, 6.16 7.16, 6.07
What is the most accurate muzzle velocity that the soldier can report to his sergeant?
What is the uncertainty in this measurement?
Explanation / Answer
A.
Average Bullet drop
havg = (6.25 + 7.12 + 7.25 + 6.16 + 7.16 + 6.07)/6
havg = 6.6683 cm = 0.066683 m
using equation
y = y0 + u*t + 0.5*g*t^2
y0 = 0
u = 0
y = 0.5*g*t^2
t = sqrt (2y/g)
t = sqrt (2*0.066683/9.81)
t = 0.116597 sec
d = v*t
v =d/t = 113/0.116597 = 969.15 m/sec (Most accurate)
B.
max. velocity possible
t = sqrt (2*0.0607/9.81) = 0.11124 sec
Vmax = d/t = 113/0.11124 = 1015.82 m/sec
uncertainty in max velocity will be
dVmax = 1015.82 - 969.15 = 46.67 m/sec
min velocity possible
t = sqrt (2*0.0725/9.81) = 0.12157 sec
Vmin = d/t = 113/0.12157 = 929.51 m/sec
uncertainty in min velocity will be
dVmin = 969.15 - 929.51 = 39.64 m/sec
So total possible uncertainty will be
dV = (46.67 + 39.64)/2 = 43.155 m/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.