1. a wave on a string is described by the equation y(x,t)=(0.5m)cos[1.0 rad/m)x-
ID: 1416752 • Letter: 1
Question
1. a wave on a string is described by the equation y(x,t)=(0.5m)cos[1.0 rad/m)x-10 rad/s)t] what are (a) the frequency (b) wavelength (c) speed of wave
2. the pressure wave that travels along the inside of an organ pipe is given in terms of distance and time by following the following function p(x,t)=(1.0 atm) sin [(6.0 rad/m)x-(4.0 rad/s)t]. (a) what is the pressure of the amplitude of the wave? (b) what is the wave number of the wave? (c) what is the frequency of the wave? (d) what is the speed of the wave?(e) what is the corresponding spatial displacement,s(x,t), from equilibrium for the pressure wave, assuming the maximum displacement is 2.0 cm?
Explanation / Answer
here,
1)
y(x,t) = (0.5) * cos(1 rad/m) x - 10 rad/s * t )
a)
angular frequency , w = 10 rad/s
the frequency , f = w /( 2 * pi )
f = 1.59 Hz
b)
wavelength , lamda = 2 * pi /k
lamda = 2 * pi /( 1)
lamda = 6.28 m
c)
speed of wave , v = lamda * f
v = 6.28 * 1.59
v = 10 m/s
the speed of wave is 10 m/s
2)
a)
the amplitude of the wave is 1 atm
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.