Three ropes pull on a knot shown in. The knot is not accelerating. A partially c
ID: 1416244 • Letter: T
Question
Three ropes pull on a knot shown in. The knot is not accelerating. A partially completed force diagram for the knot is shown in the figure. Use Newton's second law to determine the magnitudes of the forces that ropes 2 and 3 exert on the knot. Suppose that ropes 2 and 3 exert on the knot. Suppose that T_1onK = 1000 N. Determine the magnitude of the force that rope 2 exerts on the knot. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Determine the magnitude of the force that rope 3 exerts on the knot. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
Given T1 = 1000 N
Along the vertical direction, force equation is given as
T2 Sin53 = T1
T2 Sin53 = 1000
T2 = 1000/Sin53 = 1252.14 N
Along the horizontal direction , force equation is given as
T2 Cos53 = T3
(1252.14) Cos53 = T3
T3 = 753.56 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.