An ideal solenoid with 880 turns is 0.550 m long and has a cross-sectional area
ID: 1416043 • Letter: A
Question
An ideal solenoid with 880 turns is 0.550 m long and has a cross-sectional area of 3.00 times 10^-3 m^2. (a) What is the inductance of this solenoid? H (b) If we connect this solenoid in series with a 12.0-V battery and a 200-ohm resistor, what is the maximum value of the current? A (c) Assuming the current is zero when t = 0 as the circuit elements are connected, at what time will the current reach 50% of its maximum value? Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. sExplanation / Answer
N = no of turns = 880
L = length of solenoid = 0.550m
A = area = 3*10-3m2
L = inductance=?
from L = u0*N2*A / L
= 4*pi*10-7*(880)2*3*10-3 / 0.550
=5.305*10-3 H = 0.0053 H
ii) V = voltage = 12 V
R = resistance = 200 ohm
I0 = maximum current
I0 = V/ R
= 12 / 200
= 0.06 A
iii) t = time = ?
when I = (50/100) *I0
from I = I0 ( 1- e-t/tow) ---------------------1
( tow = time constant = L / R = 5.305*10-3 / 200 = 2.652*10-5)
put values in eq 1:
(50/100)*I0 = I0 ( 1- e-t/2.652*10 -5)
e-t/2.652*10 -5 = 1- 50/100
e-t/2.652*10 -5 = 50/100
solve and taking log both sides
- t/ 2.652*10-5 = ln 1 - ln 2
= 0 - 0.693
t = 0.693* 2.652*10-5
t = 1.83*10-5s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.