Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An ideal gas sample is heated from -20.0 degree C to 57.0 degree C as its volume

ID: 1066047 • Letter: A

Question

An ideal gas sample is heated from -20.0 degree C to 57.0 degree C as its volume is increased from 2.00 times 10^3 mL to 4.50 times 10^3 mL. If the initial pressure of this sample of gas was 95 mmHg what is its final pressure? A. 0.189 atm B. 0.555 atm C. 0.705 atm D. 0.247 atm E. none of these A 0.465 g sample of an unknown compound occupies 245 mL at 298 K and 1.22 atm. What is the molar mass of the unknown compound? A. 26.3 g mol^-1 B. 33.9 g mol^-1 C. 12.2 g mol^-1 D. 38.0 g mol^-1 E. 81.8 g mol-1 Consider the following reaction Na_(g) + 3H_2(g) rightarrow 2NH_3(g) Based on the above relationship, what volume of nitrogen (N_2) is consumed when 21 L H_used are allowed to react completely? Assume ideal gas behavior. A. 72 L B. 24 L C. 21 L D. 7.0 L E. 3.0 L Five identical 1.0 L flasks contain the following gases each at 0 degree C and 1.0 and pressure. Assuming ideal gas behavior, which of the following gases has the highest mass density? A. helium (He) B. fluorine (F_2) C. methane (CH_4) D. ammonia (NH_3) E. all have the same mass density Liquid hydrogen is aften used to cool cryogenic (very low) temperatures. Its boiling point is - 252.87 degree C. What is its boiling point expressed on the Kelvin scale? A. 45.28 K B. 47.28 K C. 10.28 K D. 40.13 K E. 20.28 K

Explanation / Answer

QUESTION 17

P1V1/T1 =P2V2/T2

P1=95mmHg=0.125 Atmospheres (atm)

V1= 2 X 10^3 ML =3 Litres

T1= -20+273=253

P2= ?

V2=4.5 Litres

T2=57+273=330

P1V1/T1 =P2V2/T2

P2 = P1V1 T2 /T1 V2

=0.125 x 3 x 330 /253 x 4.5=0.108 Atmospheres (atm)

Answer : none of above

=======================================

A 0.465 g sample of an unknown compound occupies 245 mL at 298 K and 1.22 atm. What is the molar mas s of the unknown compound?

A. 26.3
B. 33.9
C. 12.2
D. 38.0 -----------answer
E. 81.8

using PV = nRT = mRT/MW or MW = mRT/PV

MW = 0.465 g x 0.08205 L atm/mol K x 298 K / 0.245 L x 1.22 atm = 38.0 g/mol

========================

19 consider the following reaction N2 +3H2----2NH3

Based on the above RELATIONSHIP what volume of nitrogen (N2) is cpnsumed when 21 L H2 aee allowed to react completely

Ratio of coefficients =1:3

Answer

7.0 litres

============================

Five identical 1.0 l flasks contains

Which gas has the highest density?
a.) He
b.) F2---answer
c.) CH4
d.) NH3
e.) all have same mass density

molar mass of He 4.00 g/mol

molar mass of F2 =37.997 g/mol

molar mass of CH4 16.04 g/mol

molar mass of NH3= 17.031 g/mol

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote