A charge of 31.0 nC is placed in a uniform electric field that is directed verti
ID: 1414860 • Letter: A
Question
A charge of 31.0 nC is placed in a uniform electric field that is directed vertically upward and that has a magnitude of 4.00 104 V/m.
A charge of 31.0 nC is placed in a uniform electric field that is directed vertically upward and that has a magnitude of 4.0o x 104 V/m (a) What work is done by the electric force when the charge moves 0.550 m to the right? (b) What work is done by the electric force when the charge moves 0.700 m upward? (c) What work is done by the electric force when the charge moves 2.90 m at an angle of 45.00 downward from the horizontal?Explanation / Answer
(a)
Work done
W= F*d* cos
here = 90
hence, W = 0.
(b)
When charge is moving upward
W = F*d
= Q*E*d = 31*10^-9*4*10^4*0.700
= 8.68 *0^-4 J.
(c)
W = F*d* cos
= Q*E*d =- 31*10^-9*4*10^4*2.900*cos 45
= - 2.53*10^-3 J ( -ve sign for workdone by the charge)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.