A woman of mass m = 51.2 kg sits on the left end of a seesaw—a plank of length L
ID: 1414793 • Letter: A
Question
A woman of mass m = 51.2 kg sits on the left end of a seesaw—a plank of length L = 3.73 m—pivoted in the middle as shown in the figure.
(a) First compute the torques on the seesaw about an axis that passes through the pivot point. Where should a man of mass M = 78.2 kg sit if the system (seesaw plus man and woman) is to be balanced?
1.22 m (CORRECT ANSWER)
(b) Find the normal force exerted by the pivot if the plank has a mass of mpl = 11.3 kg.
1.38*10^3 N (CORRECT ANSWER)
(c) Repeat part (a), but this time compute the torques about an axis through the left end of the plank.
__________ m ???????
Suppose a 27.8 kg child sits 1.23 m to the left of center on the same seesaw as the problem you just solved. A second child sits at the end on the opposite side, and the system is balanced.
(a) Find the mass of the second child.
mchild 2 = ________kg ?????
(b) Find the normal force acting at the pivot point.
Fn = _________ N??????
Explanation / Answer
part a
let counter clockwise is positive
when only lady sit on plank torque about pivot = 51.2*9.81*3.73/2 =936.73N-m
now for balnace of plank torque shoud be equal
so
51.2*9.81*3.73/2= 78.2*9.81*x
x= 1.22m from pivot
part b
normal force on pivot = weight by lady + weight by man + weight of plank =51.2*9.91+78.2*9.81+11.3*9.81 = 1385.3875 N = 1.3865*103KN
part c
torque about left corner if only lady sit there is zero because axis is passes through the force so distance is zero
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.