Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A woman has a core body temperature of 37 C, a tissue layer that is 5mm thick an

ID: 1576599 • Letter: A

Question

A woman has a core body temperature of 37 C, a tissue layer that is 5mm thick and a thermal conductivity of 0.2 W/m oC. The surface area is 1.4m2 . The thickness of her clothes is 9mm with a thermal conductivity of 0.04 W/m oC. The wind is calm and the outside temperature of her clothing is 17 C

A) compute the thermal resistance of her tissue layer

B) compute the thermal resistance of her clothing
C) Compute the heat loss rate through thermal conduction

D) Compute the outside temperature assuming convection as the only mode of heat transfer off the surface of her clothing

Explanation / Answer

A)

Rt = thermal resistance of tissue layer = thickness of tissue layer/thermal conductivity of tissue layer

Rt = 0.005/0.2 = 0.025 ohm

B)

Rc = thermal resistance of clothing = thickness of clothing/thermal conductivity of clothing

Rc = 0.009/0.04 = 0.225 ohm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote