Two parallel wires 1 and 2 carry current I and 2I, respectively, flowing in the
ID: 1414453 • Letter: T
Question
Two parallel wires 1 and 2 carry current I and 2I, respectively, flowing in the same direction as shown in the figure, where I = 0.18 A. The magnitude of the magnetic field due to current in wire 1 at a location on wire 2 is 3.2 x 10-6 T.
What is the separation of the wires, d?
A) 1.1 x 10^-2 m
B) 2.3 x 10^-2 m
C) 3.4 x 10^-2 m
D) 30 m
E) 89 m
What is the magnetic force per unit length on wire 2? Are the wires attracted to each other or repelled each other?
A) 5.8 x 10^-7 F/m, attract
B) 1.2 x 10^-6 F/m, attract
C) 1.7 x 10^-6 F/m, attract
D) 1.2 x 10^-6 F/m, repel
E) 1.7 x 10^-6 F/m, repel
Explanation / Answer
part 1.
magnetic field due to a current carrying wire is given by
B=mu*I/(2*pi*d)
where mu=magnetic permeability=4*pi*10^(-7)
I=current in the wire.
d=distance of the point from the wire.
now, given that B=3.2*10^(-6) T
I=0.18 A
then d=mu*I/(2*pi*B)=0.01125 m=1.125 cm
hence option A is correct.
part 2:
as both wires carrying current in same direction, force will be attractive in nature.
force per unit length=mu*I1*I2/(2*pi*d)
=mu*I*2*I/(2*pi*d)=1.152*10^(-6) N/m
hence option B is correct.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.